2024. Április 27. - 14:22:11
Bodybuilding.hu Fórumok

Szerző Téma: A Víz fontossága és szerepe  (Megtekintve 10859 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

2008. Január 23. - 00:47:21
Megtekintve 10859 alkalommal
Nem elérhető

Lalika85


 :-oD :-oD :-oD :-oD :-oD :-oD      A Víz és folyadékbevitel fontossága    :-oD :-oD :-oD :-oD :-oD :-oD :
                                                         ;-oo-; ;-oo-; ;-oo-; ;-oo-; ;-oo-;
 

                             Erről szeretünk megfeledkezni,ezért gondoltam,hogy kigyűjtök nektek egy-két információt.
Akadályt csak az lát, ki leveszi szemét a célról.

Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak föl, az optimisták pedig vitorlákat.

Az őszinteség fájdalmat okozhat,de a hazugságot ritkán bocsájtják meg

Zsán Klucsó Alajos (Az Örök Mosolygó)

2008. Január 23. - 00:50:48
Válasz #1
Nem elérhető

Lalika85


A víz élettani szerepe rendkívül sokrétű az ember szervezetében.
Biztosítja a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást,lehetővé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását és szállítását;
befolyásolja a vér összetételét; hőszabályozó szerepével biztosítja a szervezet állandó belső hőmérsékletét.
Az emberi szervezet vízháztartását idegi és hormonális mechanizmusok szabályozzák.
Az elfogyasztott víz bejárja az egész szervezetet. Az emésztőrendszerből felszívódik a vérbe, majd az egész szervezetben szétáramlik
és a különböző szervekben és szövetekben átmenetileg tárolódik, ahol leadja a benne oldott anyagokat.
A bennük oldott anyagok révén ekkor érvényesül az ásványvizek hatása. A szervezeten belüli körforgása során a víz az anyagcseretermékeket
is felveszi és tovább viszi, méregtelenítve ezzel a szervezetet.

Aki folyamatos idő- és teljesítménykényszer alatt dolgozik, él, annak bizony törődnie kell saját szervezetének "karbantartásával",
szellemi és fizikai erejének regenerálásával. A szervezet vészjelzéseit nem vesszük komolyan, s csak akkor gondolunk az egészségre,
amikor már orvosi beavatkozás nélkül nem vagyunk képesek azt helyreállítani. Mondjuk, hogy két végén égetjük a gyertyát,
de valójában nem gondoljuk végig, hogy, mint autónknak, testünknek is szüksége van megfelelő "üzemanyagra",
rendszeres "műszaki ellenőrzésre", a kenőanyagok és folyadékok cseréjére, feltöltésére, a motor tisztítására.

A víz szervezetünk legfontosabb alkotóeleme. Az emberi test legnagyobb részt vízből áll, az életkor előrehaladtával a víz aránya csökken.
A csecsemő szervezete 80%, a felnőtté már csak 60%, az idős szervezet pedig mindössze 50%-ban tartalmaz vizet.
Ennek a csökkent vízmennyiségnek kell ellátnia folyadékkal testünk minden részét.
Az egészséges felnőtt ember napi folyadékszükségletének egyharmadát az elfogyasztott szilárd táplálékok, kétharmadát folyadékok fedezik.

Nem mindegy tehát, hogy mit és mennyit iszunk. Természetesen ásványvizet. De miért és hogyan?
A tiszta eredetű, természetes ásványvíz a biológiai vízigény kielégítésére a legalkalmasabb.
Az ásványvíz jó ízű, kiváló szomjoltó, s emellett számos, táplálkozásfiziológiailag fontos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz,
a szervezet számára könnyen feldolgozható és beépíthető formában.
Aki ásványvízzel oltja szomját, annak nem kell aggódnia alakjáért: a természetes ásványvíz kalóriamentes.

Nézzünk meg ebből a szempontból néhány egyéb italféleséget:
1 pohár (0,2 l) pezsgő 166 kcal/694 kJ
1 pohár tej (3,5 %) 160 kcal/669 kJ
1 pohár (0,2 l) fehérbor 159 kcal/660 kJ
1 pohár (0,33 l) sör 142 kcal/593 kJ
1 pohár (0,25 l) narancslé 123 kcal/512 kJ
1 pohár (3 cl) konyak 75 kcal/308 kJ
1 pohár paradicsomlé 42 kcal/177 kJ
                                                                      (Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács)



A víz a szervezet egyik legfőbb alkotóeleme, ám ennek ellenére értékét gyakran alábecsülik.
A víz különféle vegyi anyagok szállítóeszköze,ezenkívül a tápanyagok közötti biokémiai
Reakciók közvetítő közegeként is szolgál.

A csökkent folyadékbevitellel járó étrend jelentős izomtömeg-veszteséggel jár.
Ráadásul megfelelő folyadék bevitel nélkül dehidratált (kiszáradt) állapotba kerülünk.
Szervezetünk önvédelmi okokból visszatartja a vizet, és ez a víz a szövetek között tárolódik, ami viszont rendkívül lerontja az izomkidolgozottságot.
Megfelelő vízutánpótlás nélkül testünk valószínűleg  vizes, puffadt és zsíros lesz.
Naponta legalább nyolc 2,5 decis pohár víz ajánlott. Tiszta vízre van szükség.

                                                                      (Arnold – A testépítés nagy enciklopédiája)





Dehidráltak vagyunk-e?

Gyakorlati oldalát nézve: a vizeletnek hígnak és halványnak kell lennie. Ha koncentrált, sötét színű és kevés, akkor azt jelzi,
hogy dehidratáltak vagyunk és innunk kell.

Mikor és mennyit kell innunk?

Edzés előtt
Ajánlatos 500ml folyadékot inni 2 órával az edzés előtt,hogy a hidrációt segítsük, és hogy elegendő idő maradjon a túlzott mennyiség kiválasztására.
Ajánlatos 125-200ml bevitele közvetlenül edzés előtt.
Minél nagyobb a folyadékmennyiség a gyomrunkban, annál hamarabb fog kiürülni a belekbe, és annál gyorsabban történik meg
a folyadékveszteség a szervezetben. Éppen ezért ajánlatos annyit inni edzés előtt amennyi jólesik, aztán alkalmanként még egy keveset.

Edzés alatt
Amennyi jól esik:a cél 10-20percenként legalább 125-250ml az edzés végéig. Minél többet izzadunk,annál többet kell innunk.

Edzés után
Ha megmérjük magunkat edzés előtt és után és azt vesszük alapul,hogy 1 liter izzadság 1kg súlyveszteségnek felel meg,
akkor 1,5l folyadékot kell innunk minden elvesztett kg után.
Ezt nem azonnal kell meginnunk. Az American College of Sports Medicine tanácsa szerint 500ml-t közvetlenül az edzés után kell
elfogyasztanunk, a maradékot pedig adagokra elosztva,hogy jól essen.

Edzések között
A kutatók 1 liter folyadékot ajánlanak minden 1000kcal-hoz. Többet kell innunk meleg,párás időben,amikor az izzadás következtében
 a folyadékveszteség nő.
 
                                                                                (Anita Bean – Modern sporttáplálkozás)
Akadályt csak az lát, ki leveszi szemét a célról.

Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak föl, az optimisták pedig vitorlákat.

Az őszinteség fájdalmat okozhat,de a hazugságot ritkán bocsájtják meg

Zsán Klucsó Alajos (Az Örök Mosolygó)

2008. Január 23. - 09:05:50
Válasz #2
Nem elérhető

Bubee


Én ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni h minden olyan "ital" amit emészteni kell NEM pótol folyadékot, sőt el is von a vízkészletből. Mindez csak azért van mert az italban lévő emésztendő anyagokhoz a szervezetnek emésztőnedvet, gyomorsavat kell előállítani, ami vízelvonással járó folyamat.
Satrap Espressobar - Kávékorzó.hu - Kávéológia @ Index

2008. Január 23. - 09:41:37
Válasz #3
Nem elérhető

God Vazzeg


Én ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni h minden olyan "ital" amit emészteni kell NEM pótol folyadékot, sőt el is von a vízkészletből. Mindez csak azért van mert az italban lévő emésztendő anyagokhoz a szervezetnek emésztőnedvet, gyomorsavat kell előállítani, ami vízelvonással járó folyamat.

Akkor ezért szomjasabb az ember a kólától meg az ilyen cukros lónyálaktól  /:-)

2008. Január 23. - 11:46:34
Válasz #4
Nem elérhető

Johnnyx


Ezért csodálkoztam én mindig, hogy egyes emberek hogyan képesek a nyári 40°-os hőségben kólával oltani a szomjukat.
Ráadásul a víz olcsóbb is  ;)
Egyetek zabot!

2008. Január 23. - 11:49:30
Válasz #5
Nem elérhető

Lalika85


 :-<  Igyatok vizet is!!!!   8-}

De azért a turmix se maradjon ki   :-oD

 ;D ;D ;D
Akadályt csak az lát, ki leveszi szemét a célról.

Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak föl, az optimisták pedig vitorlákat.

Az őszinteség fájdalmat okozhat,de a hazugságot ritkán bocsájtják meg

Zsán Klucsó Alajos (Az Örök Mosolygó)

2009. Január 10. - 22:03:47
Válasz #6
Nem elérhető

Lalika85


Hogy lehet, hogy nem érzek szomjúságot, ha egyszer azt mondják, hogy dehidratált vagyok?!

Fontos megértened, hogy a szomjúság-érzésed fokozatosan vesztetted el, ahogy a tested krónikusan, és egyre növekvő mértékben vált dehidratálttá, már kora ifjúságodtól kezdődően. Korunk előrehaladtával, sejtjeink víztartalma csökken, akár addig a mértékig is, hogy a sejteken belüli víz mennyisége, összehasonlítva a sejt közötti térben lévő víz mennyiségével, lecsökkenhet a korábbi 1,1-es arányról, akár 0,8-ra is. Ez nagyon drasztikus változás, és azt okozza, hogy elveszted a szomjúság érzésedet menet közben.

Minthogy a víz egy bizonyos mennyisége szükséges a sejtjeink működéséhez, a csökkent vízmennyiség azt okozza, hogy romlik a sejtműködésünk hatékonysága. Egyszerűen szólva, a sejtjeink annyira egészségesek, mint amennyire az a folyadék az, melyben fürdetjük őket!

Születéskor testünk 90%-a víz és csupán 10%-a szilárd anyag. Korunk előre haladtával, testünk elkezdi elveszteni a víztartalmát, és a dehidratációnk odáig fajulhat, hogy már csak 70% vízből és 30% szilárd anyagból fogunk állni. Halálunkkor már csak testünk 50%-a víz! Lényegében mondhatjuk, hogy a dehidratációba halunk bele! Csak azért mert nem érzed a szomjúságot, még nem jelenti azt, hogy nem vagy szomjas. A tested csak alkalmazkodott, és elfedi a problémát.

Egy felnőtt testben 40-60 liter víz van. Ezt a víz mennyiséget kell naponta szűrni, tisztítani és pótolni a veszteségét. Ha ez nem történik meg, akkor testünk patakjai és folyói elszennyeződnek az emésztésünk, légzésünk, és anyagcserénk során keletkező savaktól. Amikor ezek a savak felgyülemlenek, a dehidratáció olyan jelenségeit tapasztaljuk, melyeket betegségeknek hívunk. Valójában minden betegség a dehidratációnak és testnedveink lúgos pH-ja felborulásának eredménye. A betegség nem a sejtekkel, szövetekkel, vagy szervekkel kapcsolatos, hanem a hidratáció mértékével, és azoknak a folyadékoknak a minőségével, melyek azokat a sejteket veszik körül, amelyekből a szövetek és a szervek felépülnek.
Akadályt csak az lát, ki leveszi szemét a célról.

Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak föl, az optimisták pedig vitorlákat.

Az őszinteség fájdalmat okozhat,de a hazugságot ritkán bocsájtják meg

Zsán Klucsó Alajos (Az Örök Mosolygó)

2009. Január 11. - 08:06:02
Válasz #7
Nem elérhető

FirstLady


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Január 11. - 10:37:03
Válasz #8
Nem elérhető

Cressler


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))
lehet ha téged nem számolnak bele az átlagba 41-60l jön ki  ****:))) ****:))) ****:))) ;D ;D
The Iron is the best antidepressant I have ever found. There is no better way to fight weakness than with strength. Once the mind and body have been awakened to their true potential, it's impossible to turn back.

"Tudnod kell, hogy a felhőkön túl mindig kék az ég!"

You want something? Go and get it!

2009. Január 11. - 11:49:52
Válasz #9
Nem elérhető

God Vazzeg


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))

Lady M!(eduza)  ****:))) ****:)))

2009. Január 11. - 15:03:10
Válasz #10
Nem elérhető

Johnnyx


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))
Ne mondj ilyet Lady. Már kezdtem bízni benne, hogy örökké élhetek, ha sokat iszok  ;D
Egyetek zabot!

2009. Január 11. - 15:05:27
Válasz #11
Nem elérhető

Gabe


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))
43kila?  :-O Massza vagy!
"Yeah buddy, light weight baby!"

2009. Január 11. - 16:56:37
Válasz #12
Nem elérhető

FirstLady


Dr. Young Heti nem mond hülyeséget, de azért abban nem hiszek, hogy a dehidratációba halnánk bele ;)
Amúgy vicces ez az általánosítás a 40-60 liter vízzel, ha az én testemben 40 liter víz lenne, akkor az azt jelentené, hogy a testem 93%-a víz ****:))) ****:))) ****:)))

Lady M!(eduza)  ****:))) ****:)))
Ahogy mondod :D :D :D :D

Gabe: igen :D
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2010. Április 05. - 09:07:44
Válasz #13
Nem elérhető

CrashHUN


Én is a tiszta vízre esküszöm nem szeretem a többi lónyálat max a fehérje tejbe de cola?? Egyik barátom kiskora óta rengeteg kólát iszik és foci közbe nagyon könnyen törik a csontja ha bele szalad egy félrúgásba vagy egyéb ilyesmi és szerinte ez a cola miatt van... Most már szerencsére nem cólázik sokat felváltotta a helyét nála a sör azért érzitek az egészséges ember minta  :-oD ;-oo-;  !+"%

 :-)!