2024. Április 30. - 04:42:52
Bodybuilding.hu Fórumok

Szerző Téma: Alvási tippek -bárányok nélkül-  (Megtekintve 19281 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

2009. Május 15. - 21:58:01
Megtekintve 19281 alkalommal
Nem elérhető

FirstLady


Kicsit oximoronnak tűnik, de az alvás az edzés egyik nagyon fontos eleme. Amíg alszol, a tested szinte újjáépül. Kevés alvással nem tudsz annyit nőni, mint amennyivel gyarapodnál rendes alvással.

Nincs frusztrálóbb dolog, ha nem nem tudsz aludni éjszaka, forgolódsz az ágyadban, gondold végig, megesett veled?

Azt mondják általában, hogy minimum 8 órát kell aludni egy nap, mégis a legtöbb testépítő több, mint 9 órát tölt el ezzel egy napban, ha nem is éjszaka az egész időt, de úgynevezett délutáni 1-2 órás "szépség pihenővel".

Nagyon megzavarja a testet az éjszakai felébredés, mindegy, hogy az pisiszünet, vagy vízivás, netán evés.

A test bioritmusa alakítható, ezért ha eddig felébredős voltál, a legjobb, ha igyekszel valahogy hozzászoktatni magad ahhoz, hogy aludj rendesen éjszaka. A testednek van egy speciális órája, amely jelez éjszaka, hogy kelj fel, és végezd, amit szoktál. De ha hozzászoktatod magad, akkor ez az óra átállítható.

Az alváshoz melatonin termelődik a testben, ha ez kevés, akkor valószínűleg nehez alszol el, és akkor sem pihentető számodra az alvás.

Tippek a jó alváshoz:
- Akkor feküdj le, amikor tényleg fáradt vagy, mert ha nem vagy fáradt és úgy fekszel le, valószínűleg nehezebben jön majd az álommanó.

- Ha nem tudsz elaludni 20 perccel még nem alszol, kelj fel, és csinálj valami mást, egészen addig, amíg nem leszel újra álmos. Ilyenkor nyugodtan olvass unalmas könyvet, tanulj, vagy olyan dologba fogj, ami nem érdekel.

- Igyekezz ugyanabban az időpontban lefeküdni minden nap, igen, hétvégén is! Ha a szervezeted megszokja, akkor mindig egyre könnyebben fog menni a pihenés.

- Ha régebb óta nem megy a dolog, nagyjábóli tervezett lefekvésed előtt 4 órával edz. Az edzés után nagyjából 4 órával jön egy fáradtságérzés, ami segíthet az elalvásban. Állítólag a reggeli és kora délutáni edzés nem befolyásolja az éjszakai alvást.

(Ha diétázol épp, akkor a kardiót 8 órával lefekvés előtt végezd, de legjobb alvás szempontjából, ha reggel kardiózol, és délután súlyzós edzést végzel)

- Csak alvásra használd az ágyad, ne csinálj ott melót, ne olvass, ne üldögélj. Ha így teszel, akkor megtanulja a tested és az elméd, hogyha az ágy felé veszed az irányt, az alvás fog következni.

- Tartózkodj a koffeintől, nikotintól és az alkoholtól úgy általában, de 4-6 órával lefekvés előtt mindenképpen. A koffein és a nikotin ébren tartanak. Tehát csökkentsd a kávé, kóla, tea, kakaó, cigaretta csokoládé, és hasonlók mennyiségét.

(az alkohol segíthet az alvásban, de könnyen túl is lendíthet rajta, a legjobb ha nem iszol inkább)

- Laza kaját egyél lefekvés előtt. Azonban az sem jó, ha üres gyomorral fekszel le. Ha nehéz ételt eszel, az sem segít elaludni. A pulyka például tartalmaz triptofánt, amely segít az alvásban, de pl. a meleg tej is segítehet.

- Vegyél egy hosszú, lazító fürdőt. A forróvíz megemeli a testhőmérsékletet, és álmossá tesz.

- Állítsd be a szoba hőfokát. A túl meleg nem jó, a hideg szintén, tapasztald ki, hogy számodra mi a legjobb.

- Ha netán nem egyedül alszol, akkor igyekezz csendet teremteni magad körül, ha netán horkol a szobatársad, párod, tesód, akkor nyugodtan használj füldugót, el sem hinnéd, mennyit segít.

- A túl sok alvás sem jó. Azt mondják, hogy az alvás maximuma legyen 10 óra.

- A túl kevés ugye szintén nem jó, de ha nem tudod másképp megoldani, minimum 7 órát aludj.

- Az alváshoz segítséget nyújt a kiegek közül a Sleep MD, a Melatonin, és a ZMA is.
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Május 15. - 22:01:15
Válasz #1
Nem elérhető

Balu

Globális moderátor

2009. Május 15. - 22:02:06
Válasz #2
Nem elérhető

FirstLady


Ez tök jó!  ****:))))))
Nem akartam kezdésnek így péntek este egy tudományos cikket, csak ilyen kis könnyen emészthetőt :D
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Május 15. - 22:51:39
Válasz #3
Nem elérhető

zotja


Elolvastam és rámjött az alvás utáni vágy :D na persze nem azért mert uncsi volt  ***))))

2009. Május 16. - 17:26:50
Válasz #4
Nem elérhető

Johnnyx


Magam is tapasztaltam már, hogy a ZMA valóban segít az elalvásban, de a mai napig nem tudom, hogy miért. Lady, véletlen erről nem hallottál valamit?
Egyetek zabot!

2009. Május 16. - 23:41:17
Válasz #5
Nem elérhető

FirstLady


Pl. mert mélyebb alvást biztosít. A ZMA: cink, magnézium, B6 vitamin (persze lehet benne még más hasznos anyag is, de ez az alap).

Sokan szenvednek cink-magnézium hiányban, főleg a sportolók. De ha nem is kifejezetten a hiányától, de a kevés mennyiségben bevitt cinktől és magnéziumtól. Ez felületessé tesz az alvást, ill. alvászavarokat okoz.

Ezért segít a ZMA az alvásban, meg azért mert a REM (gyors szemmozgásos) szakaszt jobb minőségűvé teszi.

A mélyebb alvás, pedig kipihenttebbé tesz :)

Egyébként nagyon vicces, sokan számoltak be arról, hogy -ugyebár, a REM-ben álmodunk-, és ha a REM szakaszban ébresztették fel, nem csak emlékezett az álmaira, de sokkal tisztábbnak látta pl. az arcokat benne, és sokkal színesebbnek az egészet, jobban élvezte az álmokat, de ezt persze én nem tudhatom pontosan, mert nem aludtam még ZMA-val ;)
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Május 17. - 00:07:46
Válasz #6
Nem elérhető

Bubee


Pl. mert mélyebb alvást biztosít. A ZMA: cink, magnézium, B6 vitamin (persze lehet benne még más hasznos anyag is, de ez az alap).

Sokan szenvednek cink-magnézium hiányban, főleg a sportolók. De ha nem is kifejezetten a hiányától, de a kevés mennyiségben bevitt cinktől és magnéziumtól. Ez felületessé tesz az alvást, ill. alvászavarokat okoz.

Ezért segít a ZMA az alvásban, meg azért mert a REM (gyors szemmozgásos) szakaszt jobb minőségűvé teszi.

A mélyebb alvás, pedig kipihenttebbé tesz :)

Egyébként nagyon vicces, sokan számoltak be arról, hogy -ugyebár, a REM-ben álmodunk-, és ha a REM szakaszban ébresztették fel, nem csak emlékezett az álmaira, de sokkal tisztábbnak látta pl. az arcokat benne, és sokkal színesebbnek az egészet, jobban élvezte az álmokat, de ezt persze én nem tudhatom pontosan, mert nem aludtam még ZMA-val ;)

Én viszont igen, és maximálisan meg tudom erősíteni. Nélküle ritkán álmodtam, heti egyszer vagy ritkábban. ZMA kiegészítéssel meg szinte naponta  :-O És nagyon kipihenten keltem fel, ugyanannyi alvásidő után. Az éjszakai vizelés nálam rutin, minimum egyszer kimegyek. ZMA alatt egyszer se történt meg.

Kötelezően ajánlott!
Satrap Espressobar - Kávékorzó.hu - Kávéológia @ Index

2009. Május 17. - 06:17:21
Válasz #7
Nem elérhető

FirstLady


Pl. mert mélyebb alvást biztosít. A ZMA: cink, magnézium, B6 vitamin (persze lehet benne még más hasznos anyag is, de ez az alap).

Sokan szenvednek cink-magnézium hiányban, főleg a sportolók. De ha nem is kifejezetten a hiányától, de a kevés mennyiségben bevitt cinktől és magnéziumtól. Ez felületessé tesz az alvást, ill. alvászavarokat okoz.

Ezért segít a ZMA az alvásban, meg azért mert a REM (gyors szemmozgásos) szakaszt jobb minőségűvé teszi.

A mélyebb alvás, pedig kipihenttebbé tesz :)

Egyébként nagyon vicces, sokan számoltak be arról, hogy -ugyebár, a REM-ben álmodunk-, és ha a REM szakaszban ébresztették fel, nem csak emlékezett az álmaira, de sokkal tisztábbnak látta pl. az arcokat benne, és sokkal színesebbnek az egészet, jobban élvezte az álmokat, de ezt persze én nem tudhatom pontosan, mert nem aludtam még ZMA-val ;)

Én viszont igen, és maximálisan meg tudom erősíteni. Nélküle ritkán álmodtam, heti egyszer vagy ritkábban. ZMA kiegészítéssel meg szinte naponta  :-O És nagyon kipihenten keltem fel, ugyanannyi alvásidő után. Az éjszakai vizelés nálam rutin, minimum egyszer kimegyek. ZMA alatt egyszer se történt meg.

Kötelezően ajánlott!
Hú, jól hangzik! :)
Köszi Bubi, hogy megosztottad a tapasztalatodat!  :)
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Május 17. - 09:24:05
Válasz #8
Nem elérhető

Bubee


Nincsmitet  ;) Amúgy a Herbária gyárt egy ún. Nyugtató tea keveréket, amit ehhez hozzá lehet csapni kombó gyanánt. Nekem nagyon bejött a tea önmagában is  {-)

Jóéjszakát  {-)  ****:))))))
Satrap Espressobar - Kávékorzó.hu - Kávéológia @ Index

2009. Május 17. - 09:38:32
Válasz #9
Nem elérhető

FirstLady


Jó éjszakát?! reggel fél 10kor?  8-) ****:)))
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady


2009. Május 17. - 09:55:05
Válasz #10
Nem elérhető

Bubee


Satrap Espressobar - Kávékorzó.hu - Kávéológia @ Index

2009. Május 17. - 09:56:35
Válasz #11
Nem elérhető

H. Laci


ha rosszul alszol akkor lefekvés előtt fél órával:
250mg magnézium
500mg L-taurine
50mg 5-http
Ezt olvastam!  8-}
 

2009. Május 17. - 10:10:52
Válasz #12
Nem elérhető

George



2009. Május 17. - 10:15:47
Válasz #13
Nem elérhető

H. Laci



2009. Május 17. - 10:18:27
Válasz #14
Nem elérhető

FirstLady


ha rosszul alszol akkor lefekvés előtt fél órával:
250mg magnézium
500mg L-taurine
50mg 5-http
Ezt olvastam!  8-}
 

500mg L-taurine

:-O
Jah... Taurint? persze :D az energiaitalokba is csak altatónak rakják a koffein mellé !+"% ****:))) ****:))) ****:)))
"Don't insult my intelligence!"- Firstlady 24 c. sorozat.

FirstLady