2024. Április 28. - 00:32:48
Bodybuilding.hu Fórumok

Szerző Téma: Tej  (Megtekintve 8042 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

2010. Május 09. - 19:34:31
Megtekintve 8042 alkalommal
Nem elérhető

yoko3


Tej
Én nem iszom tejet.Valakik nem is ajánlják a boltit ,mert az csak víz és nincs benne semmi más.Találtam róla pár érdekes dolgot ki mit hisz és mi az igazság.

A magyar lakosság több mint 60%a szerint a boltban kapható tejet vízzel hígítják. Pedig ez nem igaz: a Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak arra a termékre lehet ráírni, hogy „tej“, ami kizárólag tejet és semmi mást nem tartalmaz. Ugyancsak tévedés, hogy a házi, kimért tej a legegészségesebb. Bár a lakosság 82%-a így gondolja, valójában a házi tej egészségre káros mikroorganizmusokat tartalmazhat, amelyek jelenléte az adott állatállomány egészségi állapotán és a feldolgozás helyszínén múlik. A bizonytalan háttér miatt igen nagy a fertőzés veszélye, ezért a csomagolt tej biztonságosabb, mint a házi, kimért tej.
Sokan vélik úgy: a pasztőrözés és UHT kezelés során elvesznek a tejből a fontos tápanyagok. Ezzel szemben a tej vitamin és ásványianyag tartalma a hőkezelés során gyakorlatilag változatlan marad, annak hatására a tejből legfeljebb 10% tápanyag vész el. Az sem igaz, hogy a tej túl sok kalóriát tartalmaz (a lakosság 37%-a gondolja így, további 30% tanácstalan). A tej zsírtartalma a lefölözés mértékétől függ. Egy pohár félzsíros tej energiatartalma 2 nagyobb alma energiatartalmának felel meg – cáfolta a tévhiteket Miháldy Kinga, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet dietetikusa.

A Tetra Pak Hungária Zrt. megbízásából a GfK Hungária Piackutató Intézet által készített felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón a szakember elmondta: tévedés, hogy a magas hőfokon, ultrapasztőrözéssel készült UHT tejben több az „E”, azaz a nem természetes anyag. Bár a megkérdezettek 60 százaléka így gondolja, az UHT tej nem tartalmaz adalékanyagokat, tartósító szert. A tej az UHT típusú hőkezelésnek és a speciális csomagolásnak köszönheti a tartósságát. Ez minden baktériumot kiöl a tejből, és megakadályozza, hogy a tej fénnyel és levegővel érintkezzen, ezért nincs szükség tartósítószerre.
Házi, nyers tej:
Frissen fejt tej, melyet semmilyen technológiával nem dolgoztak fel, illetve nem kezeltek. A házi, friss tej elsősorban azért veszélyes, mert betegséget okozó mikroorganizmusokat tartalmazhat. Az ilyen tej nagyjából 3 napig áll el, legfeljebb 6 C°-on tárolva.

Pasztőrözött tej:
Hőkezelt tej, Louis Pasteur eljárása szerint. Jelenleg a rövid idejű pasztőrizálást alkalmazzák (15–20 másodperc, 75 C°). A baktériumok irtásának hatékonysága 99,5%. A pasztőrözött tej 3–10 napig áll el, ha betartják azt, hogy legfeljebb 6 C°-on tárolják.

Hosszabb eltarthatóságú tej (ESL tej)
Ez magas hőfokon történő pasztőrizálást jelent, vagyis azt, hogy a tejet és tejtermékeket legalább 0,1 másodpercig 100-134 C°-ra melegítik. Az ESL tej a tartósság és az élvezeti tulajdonságok szempontjából a pasztőrizált és az UHT tej között helyezkedik el. Az ESL tejet legfeljebb 6 C°-on kell tárolni. Eltarthatósága 14–21 nap, a külföldieké több hét is lehet.

UHT tej:
Friss tehéntejből készül, kizárólag UHT technológiás hőkezeléssel. 100%-ig natúr termék, tartósító szerek nélkül. Előnye, hogy szobahőmérsékleten is hosszan eltartható.

2010. Május 09. - 19:45:10
Válasz #1
Nem elérhető

Jordan


Van mar egy ilyen topic, nem?
Drugs Bunny Edző Válaszol
Szia Bunny! A Sárga kapszula olyan lett nekem, mint a Szent Grál, egy Szentírás, maga a Szent Biblia :)

2010. Május 09. - 19:47:11
Válasz #2
Nem elérhető

yoko3


Nem tudom én nem találtam ,bár bevallom nem néztem át mindent.

2010. Május 09. - 19:49:05
Válasz #3
Nem elérhető

Jordan


Nem tudom én nem találtam ,bár bevallom nem néztem át mindent.

En sem vagyok biztos, azert is kerdeztem. De mintha mar Steve nyitott volna egy ilyet regebben
Drugs Bunny Edző Válaszol
Szia Bunny! A Sárga kapszula olyan lett nekem, mint a Szent Grál, egy Szentírás, maga a Szent Biblia :)

2010. Május 09. - 19:51:26
Válasz #4
Nem elérhető

George


http://www.bodybuilding.hu/supersite/forum/index.php?topic=370.msg16602#msg16602

Bubee volt aki nyitotta, bele is halt, szóval yoko3..... 7 nap >:D

2010. Május 09. - 19:57:00
Válasz #5
Nem elérhető

yoko3


Nagyon korrekt amint ír ,az enyém inkább érdekes, vidám,szórakoztató nem tudod abbahagyni.     ;D 8-}

2010. Május 09. - 20:04:06
Válasz #6
Nem elérhető

Gabe


Van mar egy ilyen topic, nem?
Ilyen nincs, annak a címe: A tej ;D
"Yeah buddy, light weight baby!"

2010. Május 09. - 21:19:00
Válasz #7
Nem elérhető

yoko3


A számból vetted ki a szót testvérem.  ;D