Arnold Amateur competitor list:
Men's Bodybuilding Competitor Hometowns
Bantamweight
Bernabe Ramirez Balbuena Mexico
Leo D'Adderio France
Anwar Ahmed Mohamed El Amawy Egypt
Denis Pedneault Quebec, Canada
Lowell Starr Dawsonville, Georgia
Jason Ste. Marie Alberta, Canada
Chantha Yun Columbus, Ohio
Men's Bodybuilding
Lightweight
Mohamed Osman Abd El Rahman Osman Egypt
Mauricio Garza Garza Mexico
Jose Javier Reynoso Mexico
Darren Taylor Gambrills, Maryland
Kob Kan Farmington Hills, Michigan
Men's Bodybuilding
Welterweight
Hugo Alejandro Ortiz Alfaro Mexico
Andrew Awak Atlanta, Georgia
Mahmoud El Desouke El Fadaly El Sayed Neamatalla Egypt
John Givens Suffern, New York
Enrique Laguna Salazar Mexico
Luiz Carlos Sarmento Brazil
Josh Sizemore Beavercreek, Ohio
Alessandro Zuccaro Italy
Men's Bodybuilding
Middleweight
Brandon Abidin Baton Rouge, Louisiana
Danny Cacchirillo Ontario, Canada
Victor Javier Senovilla Cuellar Spain
Tony D'Arceneaux Holland, Illinois
John Durante Wellington, Florida
Lucky Jones Egberime Nigeria
Peter Lagermand Copenhagen, Denmark
El Shahat Mohamed Saad Mabrouk Egypt
Raul Martinez Miami Beach, Florida
Moji Oluwa Los Angeles, California
Rob-Roy Pyfer Scottsdale, Arizona
Jose Raul Sanzhez Reyes Mexico
Kamal Abdull Salam Qatar
Angel Manuel Rangel Vargas Mexico
Grechukhov Vitaliy Ukraine
Beano Wallace Gallatan, Tennessee
Men's Bodybuilding
Light Heavyweight
Moustafa Abdelaziza Nasim Alaasr Egypt
Bill Ayoubi Cincinnati, Ohio
Chuck Biggio Kenner, Louisiana
Jonathan Bradley Baldwinsville, New York
David Cutler Australia
Carlos Deleon Jersey City, New Jersey
Mohamad Elzaghir Dearborn Heights, Michigan
Daniele Furiosi Italy
Omar Garcia Miami Beach, Florida
Anagapele Inemotimi Nigeria
Pawel Jablonski Poland
Dmitry Klimov Russia
Marc Lobliner Burlington, North Carolina
Antonio Francisco Diaz Lopez Mexico
Casimir McNair Louisville, Kentucky
Josep Merino Spain
Luc Molines France
Brian Strock Toledo, Ohio
Shaun Joseph Taverner United Kingdom
Men's Bodybuilding
Heavyweight
Benjamin Asmann Brandon, Florida
Mohammed Bellhacene France
Joshua Bergeron Baton Rouge, Louisana
Lionel Beyeke France
Erubey Espinoza Castillo Mexico
Fernando Noronha De Almeida Brazil
Mohamed Zakaria Mohamed Ibrahim Egypt
Michael Kefalianos Australia
Pavel Kirilenko Russia
Klaus Ladegaard Frederiksberg, Denmark
Juan Manuel North Hollywood, California
Benjamin Rivera Martinez Mexico
Joel Pascua Oslo, Norway
Humberto Pena Rodriquez Mexico
Glayson Souto Brazil
Randy Stamper Bellbrook, Ohio
Saiid Tejan-Kamara Wilmington, Delaware
Pablo Eliodoro Ayala Zayas Paraguay
Men's Bodybuilding
Super Heavyweight
Luis Manuel Lomeli Alonso Mexico
Julio Cesar Balestrim Brazil
Brandon Beckrich Schererville, Indiana
Kravchenko Bogdan Ukraine
Constantino Galeazzo Italy
Ahmed Hamedy Mansour Hamouda Egypt
Josh Lewis Indianapolis, Indiana
Alexandre Nataf France
Marek Olenjniczak Poland
Alvin Small United Kingdom
Dmitry Sushko Russia
Anthony Umeh Nigeria
Women's Bodybuilding Competitor Hometowns
Lightweight
Xinli Cao Flushing, New York
Millie Cleveland Bermuda
Johanna Dejager Ontario, Canada
Denise Dinger Las Vegas, Nevada
Lisa Janusz Lewis Center, Ohio
Matilde Pacheco Juarez Mexico
Dee Lazard Houston, Texas
Alisha Morrow Peoria, Illinois
Stacey Pillari Wilmington, North Carolina
Penny Ruff Dallas, Georgia
Julie Sleight Poughkeepsie, New York
Violetta A.G. Brandslien Sprus Norway
Barbara Stannard Alberta, Canada
Women's Bodybuilding
Middleweight
Roxanne Edwards Brooklyn, New York
Alevtina Goroshinskaya Russia
Deanna Hoffman Cleveland, Tennessee
Michelle Kennedy Ontario, Canada
Heather Manuel St. John's, Canada
Krista Schaus Ontario, Canada
Elena Shportun Russia
Women's Bodybuilding
Heavyweight
Debra Baker Plano, Texas
Dawn Elsea Hilliard, Ohio
Salla Kauranen Finland
Jill Lundy Dublin, Ohio
Yamile Marrero Hollywood, Florida
llze Meyer College Corner, Ohio
Geraldine Morgan Chili
Evy Rustad Oslo, Norway
Women's Figure
A Class
Debbie Bell New York, New York
Lindsey Bundy Westerville, Ohio
Lorraine Chan Ontario, Canada
Nicole Coleman New Orleans, Louisiana
Kelli Ann Correa Plymouth, Massachusetts
Tina Francis Corinth, Texas
Juana Guadalupe Esparza Guerra Mexico
Tina Horne Houston, Texas
Gloria Keplinger Springfield, Ohio
Shawna Kondo Mountain View, California
Christina Rieder Milford, Ohio
Sara Schumann Ft. Thomas, Kentucky
Joni Starkey Las Vegas, Nevada
Women's Figure
B Class
Julie Castellese-Kelsey Monroe, Michigan
Lorna Cavin Lawndale, California
Rachel Delmotte Lake Orion, Michigan
Sue Ellen Dent Enfield, Connecticut
Sabrina Dodson Ft. Lauderdale, Florida
Jayme Galloway Manitoba, Canada
Tracy Grogg West Jefferson, Ohio
Dannie Allison Hogan Flint, Michigan
Jennifer Kaye Ontario, Canada
Christine Lanois Ontario, Canada
Stephanie Martini Walled Lake, Michigan
Heather Misra Indianapolis, Indiana
Shelley Oplotnik Kansas City, Missouri
Agata Radziwoniuk Poland
Giada Simari Italy
Claudia Sofronia Miami, Florida
Sara Swanson Ravenna, Michigan
Jill Vadala Fredericksburg, Virginia
Jennifer Wilson Laurenceburg, Kentucky
Women's Figure
C Class
Ivonne Acosta Miami, Florida
Lauren Arnold Manitoba, Canada
Orah Bigio Ontario, Canada
Nina Cash Beavercreek, Ohio
Elsa Patricia Giraldo Castro Mexico
Wendy Greene Cheyenne, Wyoming
Eleonora Gusevski Key Largo, Florida
Aleisha Hart Ontario, Canada
Kristin Kristjansdottir Iceland
Anita Kus-Roberts Ontario, Canada
Shonda Lewis Columbus, Ohio
Olivia McGuire Ontario, Canada
Essie Numminen Las Vegas, Nevada
Claudia Olvera San Antonio, Texas
Rachel Omolewu Xenia, Ohio
Ester Parisi Italy
Laura Richards Erie, Colorado
Jennifer Robinson Bartlett, Tennessee
Mirian Sanchez Spain
Jessica Sheppard Sanford, North Carolina
Terri Sileno Poughkeepsie, New York
Diane Lee Swanson Bend, Oregon
Nancy Tremblay Deland, Florida
Rachel Vienneau-Leblanc New Brunswick, Canada
Stacey Walker Australia
Michelle Yatsuk Mason, Ohio
Women's Figure
D Class
Laura Bailey Bakersfield, California
Tamara Beckers Ontario, Canada
Amy Boeckmann Sabina, Ohio
Celeste Bonin Houston, Texas
Teresa Brant Powell, Ohio
Dolores Burlingame Jacksonville, Florida
Erin Coleman Fostoria, Ohio
Debbie Cox Midlothian, Virginia
Melissa Crowe Cincinnati, Ohio
Kristina Dybdahl Denmark
Tina Ellison Marquette, Michigan
Lauri Faraschuk Mead, Washington
Heather Grace Denver, Colorado
Lee Anne Graham Frankfort, Kentucky
Elizabeth Karlin Denver, Colorado
Kathleen Lamberson Wellsville, New York
Kathy Marcos Stony Point, New York
Gloria Mohninger Alberta, Canada
Alma Angelica De La Madrid Olvera Mexico
Laura Lee Pine Las Vegas, Nevada
Melissa Price Magnolia, Texas
Amanda Schenk-Darce Baton Rouge, Louisiana
Debbie Schmitmeyer Houston, Ohio
Alice Simmons Great Mills, Maryland
Katerina Tarbox Warwick, Rhode Island
Monica Varrasso Lewis Center, Ohio
Stacey Widger Canton, Illinois
Shelly Yakimchuk Saskatchewan, Canada
Women's Figure
E Class
Wendy Bogard Grants Pass, Oregon
Marie-Christine Deblock France
Ginette Delhaes Quebec, Canada
Laurie Eldredge Pomfret Center, Connecticut
Lea-Ann Ellison Durango, Colorado
Kelli Johnson Australia
Kimberly Lairet Helotes, Texas
Jocelyn Langton Navarri, Florida
Allison Moyer Harrisburg, Pennsylvania
Angela Myers Lewis Center, Ohio
Marie-Pierre Ripert France
Tibisay Robles Miami, Florida
Olga Stepanyuk Russia
Katy Unrush Manitoba, Canada
Gina Wilson Marjuette, Michigan
Yulia Zabelina Russia
Women's Figure
F Class
Stephanie Billings Columbus, Ohio
Amanda Breznau Flushing, Michigan
Sheri Fisher Ontario, Canada
Jamie Justin Wayne, Michigan
Jennifer Ludington Boise, Idaho
Andrea Lyons Palm Beach Gardens, Florida
Amanda Moran Columbus, Georgia
Lori Mork British Columbia, Canada
Jennifer Peckham Chandler, Arizona
Alli Rooks Charlotte, North Carolina
Christine Steines Columbus, Ohio
Andrea Ternes Elyria, Ohio
Tiffany Vik British Columbia, Canada
Viveca Williams Elizabeth, New Jersey
Women's Fitness
Short Class
Allison Ethier Quebec, Canada
Skye Fisher Lowell, Michigan
Wendy Gardner Hermitage, Tennessee
Delphine Lhotte Quebec, Canada
Malena Marquez Littleton, Colorado
Diana Paula Monteiro Brazil
Venus Nguyen Mission Viejo, California
Abby Rhoades Grand Blanc, Michigan
Jennifer Rish Sherman Oaks, California
Sylvia Tremblay Quebec, Canada
Vanessa Wick Medina, Ohio
Michelle Yeager Louisville, Kentucky
Women's Fitness
Medium Class
Laurianne Andree France
Glauce Ferreira Brazil
Stacie House Houston, Texas
Patricia Sordoni Lecomte Belguim
Meredith Miller Charlotte, North Carolina
Lauren Niehaus Greenwood Village, Colorado
Lee Randell Yukon, Canada
Morgan Spoon Graham, North Carolina
Tatiana Tishchenko Russia
Women's Fitness
Tall Class
Autumn Edwards Somerset, Kentucky
Tamee Marie Omaha, Nebraska
Kayde Puckett Raleigh, North Carolina
Women's Bikini
Short Class
Kimberly Castle Evansville, Indiana
Nadine Koakoush Scottsdale, Arizona
Gina Grayce Narlock Royal Oak, Michigan
Elizabeth Neff Columbus, Ohio
Women's Bikini
Tall Class
Sonya LaGore Flushing, Michigan
Ali Sonoma San Diego, California
Leyla Yurchick Worthington, Ohio